Tegoroczna III edycja Ogólnopolskiego Dnia Inżynierii Materiałowej odbędzie się 28 marca 2025r. i przyświecać jej będzie hasło „MATERIAŁY INTELIGENTNE". Wydarzenie ma na celu promowanie inżynierii materiałowa zarówno wśród młodzieży i dorosłych miłośników nauki.
W IMIM PAN w ramach ODIM'2025 zaplanowane zostały dwie formy aktywności. Pierwsza część rozpocznie się o godz. 10:00 - podczas której przeprowadzona zostanie największa w Polsce lekcja inżynierii materiałowej. Lekcję tą poprowadzą Dr inż. Zbygniew Starowicz, dr inż. Katarzyna Gawlińska-Nęcek i dr inż. Grażyna Kulesza-Matlak. Tematem lekcji będą „Materiały inteligentne - od teorii do codziennych zastosowań", podczas lekcji uczniowie szkół średnich i podstawowych odkryją tajemnice inżynierii materiałowej, z nastawieniem na inteligentne materiały stosowane w optoelektronice. Ponadto program lekcji wzbogacony będzie o przykłady innych grup materiałów inteligentnych. W ramach lekcji połączymy ogólną wiedzę i teorię z praktyką, prezentując interaktywne pokazy oraz wspólne doświadczenia. Lekcja przybliży uczniom zagadnienia związane z wykorzystaniem materiałów inteligentnych w życiu codziennym, w tym oddziaływanie światła z materią, zaprezentujemy technologię ogniw na bazie krzemu i materiałów perowskitowych oraz diod świecących. W czasie trwania lekcji, uczniowie skorzystają z warsztatów na których poznają m.in. przezroczyste elektrody, proces syntezy perowskitów, oraz technikę elektroluminescencji. To wyjątkowa okazja, by zobaczyć jak nauka przekłada się na realne rozwiązania technologiczne.
Po zakończeniu lekcji uczniowie udadzą się na zwiedzanie laboratoriów badawczych IMIM PAN, podczas których pracownicy Naszego instytutu zaprezentują urządzenia badawcze, w trakcie zwiedzania uczniowie zobaczą:
- pokazy aparatury służący do badań materiałów w skali makro, mikro i nano, jak i również z materiałami nad którymi pracują naukowcy w IMIM PAN. Oprócz tego uczestnicy będą mieli możliwość zobaczenia eksperymentów z użyciem dużych urządzeń do badań wytrzymałościowych.
- pokaz w laboratorium metalograficznym, podczas którego uczniowie poznają techniki i urządzenia wykorzystywane do prawidłowego przygotowania zgładu metalograficznego.
- warsztaty "Serce - czym możemy je zastąpić?" - bardzo ciekawy temat dotyczący materiałów wykorzystywanych w medycynie. W ramach ODIM zostaną przygotowane stanowiska, na których będzie można obejrzeć substytuty naturalnej zastawki serca w postaci materiałów naturalnych oraz syntetycznych. Dla uczestników zostaną przygotowane następujące stanowiska: a) stanowisko wystawowe przedstawiające pompy wspomagania serca, sztuczne zastawki serca stosowane klinicznie oraz materiały, z których mogą być one wykonane, b) Metody sieciowania naturalnych materiałów hydrożelowych mających potencjalne zastosowanie w układzie sercowo-naczyniowym.