projekty z budzetu i funduszu celowego


Temat projektu: Powłoki nowej generacji na bazie miedzi o podwyższonej odporności na patogeny

 

Konkurs: M-Era Net Call 2020

Projekt badawczy nr M-Era.Net2/2020/AntiPathCoat/4/2021

Kierownik projektu: dr hab. Joanna Wojewoda-Budka

DOFINANSOWANIE: 

1 925 181,26 zł

 CAŁKOWITA WARTOŚĆ

 2 510 316,05 zł


Projekt AntiPathCoat ma na celu zaprojektowanie i wytworzenie nowych powłok na bazie miedzi o podwyższonych właściwościach użytkowych, które poprzez zmniejszenie liczby przypadków infekcji bakteryjnych i wirusowych odpowiadają na światowy trend zapobiegania chorobom zamiast ich leczenia. Celem innowacyjnym projektu jest zmniejszenie żywotności patogenów na nowo wytworzonych warstwach, uzyskanych w stosunkowo łatwej do wdrożenia technologii nanoszenia powłok z wykorzystaniem odczynników przyjaznych dla środowiska. W pomyślną realizację tych celów zaangażowane są laboratoria badawcze Polskiej i Bułgarskiej Akademii Nauk, wykorzystujące trzy technologie otrzymywania powłok: osadzanie bezprądowe, elektroosadzanie i selektywne osadzanie prądowe, w celu uzyskania powłok miedzianych i na bazie miedzi wzmocnionych cząstkami TiO2 lub ZnO. Dzięki ścisłej synergii instytucji naukowych z partnerem przemysłowym, zaprojektowane powłoki będą pokrywały narzędzia chirurgiczne i laboratoryjne.

Rezultaty projektu AntiPathCoat mogą znaleźć zastosowanie w produkcji różnorodnych przedmiotów, powszechnie dotykanych przez ludzi, co stanowi skuteczną barierę dla rozprzestrzeniania się infekcji patogenami.

Badania zostały zrealizowane w ramach projektu M-ERA.NET2/2020/AntiPathCoat/4/2021 finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.