Krajowe konsorcjum
W dniu 20 grudnia 2016 roku Instytut Metalurgii i Inżynierii Materiałowej PAN został członkiem Krajowego Konsorcjum jednostek naukowych zainteresowanych korzystaniem z Europejskiego Centrum Promieniowania Synchrotronowego w Grenoble. Jednostką koordynującą działalność Krajowego Konsorcjum jest Instytut Fizyki PAN w Warszawie.
Celem działania Krajowego Konsorcjum jest zapewnienie polskim naukowcom dostępu do Europejskiego Centrum Promieniowania Synchrotronowego - ESRF. Obecnie Polska jest członkiem stowarzyszonym z wkładem finansowym w wysokości 1% budżetu ESRF. Szczegółowe informacje dotyczące Krajowego Konsorcjum znajdują się na stronie internetowej:
http://www.ifpan.edu.pl/esrf/Local_Publish/
ESRF jest najbardziej nowoczesnym, charakteryzującym się najwyższymi parametrami źródłem promieniowania synchrotronowego o wysokiej energii w Europie. Warunki dostępu do źródła promieniowania synchrotronowego ESRF reguluje Statut ESRF i są one takie same dla wszystkich członków Europejskiego Centrum Promieniowania Synchrotronowego.
Polscy naukowcy, tak jak wszyscy członkowie ESRF, mogą wysyłać projekty eksperymentów dwa razy w roku: do 1 marca i do 1 września. Szczegóły znajdują się na stronie internetowej: